wtorek, 1 lutego 2011

Rakieta tenisowa

Zanim tenis ziemny przyjął obecną postać, grano we francuską średniowieczną grę dworską  jeu de paume (gra dłonią). W XVI wieku wprowadzono rakietę. Współczesna wersja tenisa powstała w Anglii w 1874 roku, a jej prekursorem był major W. C. Wingfield, który opatentował wówczas nową grę, nazywając ją lawn tennis. 

Ewolucja rakietyPoczątkowo grano drewnianymi rakietami i gumowymi piłkami otoczonymi flanelą, na korcie przypominającym dwa złączone trapezy. Obecny kształt korty przyjęły w 1877 roku. W późniejszym czasie, piłki wykonywane były z materiału, baraniej skóry, aż w końcu przyjęły współczesny kształt. Również rakiety zmieniały swoją konstrukcję wielokrotnie. Po erze drewnianych, zaczęto produkować metalowe, które niestety były dość ciężkie, a drgania wytwarzane przy uderzeniu, przechodziły na ramę rakiety, powodując częste kontuzje stawów u zawodników. Rakiety grafitowe, które wyparły metalowe poprzedniczki, były już nieco lżejsze i bardziej „manewrowe". W dzisiejszych czasach rakiety produkowane są  z aluminium, tytanu czy karbonu. Są o wiele lżejsze, mają sztywniejsze ramy, przez co dają zawodnikowi większą kontrolę nad uderzeniem i nie powodują kontuzji ręki.
Turnieje
Pierwszym turniejem tenisowym był Wimbledon, który odbył się  w 1877 roku. Dziś wraz z trzema innymi - French Open - od 1891 r., Australia Open - od 1905 r. oraz US Open - od 1881 r. tworzą turnieje tzw. Wielkiego Szlema, które są najważniejszymi zawodami w ciągu roku.
Zasady
Zasady obowiązujące w dzisiejszym tenisie zostały wprowadzone w 1924 roku. Od tego roku również tenis ziemny został wycofany z programu igrzysk olimpijskich. Powrócił na nie dopiero w roku 1988. Do 1968 r. zawodnik grający w tenisa zawodowo, nie mógł brać udziału w turniejach amatorskich. Po tym roku zaczęła się era open i każdy zawodnik, czy to amator czy zawodowiec,  mógł grać we wszystkich turniejach. W tymże czasie, tenis stał się grą ogólnodostępną i popularną dzięki telewizji i innym mediom. Cały świat podziwiał zmagania na korcie takich gwiazd jak Szwed Bjorn Borg (57 wygranych turniejów, w tym 11 wielkoszlemowych) czy Niemka Stefii Graf (107 wygranych turniejów, w tym 22 wielkszlemowe). W niedalekiej przeszłości przez korty całego świata przewinęły się takie gwiazdy jak najmłodszy zwycięzca turnieju wielkoszlemowego w historii, Niemiec Boris Becker (w wieku 17 lat wygrał Wimbledon), Szwedka Stefan Edberg, Amerykanin Ivan Lendl, czy znany ze swojego nieposkromionego temperamentu, również przedstawiciel USA John Mc Enroe. Jak dotąd jedynym Polakiem w światowej czołówce był Wojciech Fibak. Wśród kobiet świat tenisowy podziwiał Martinę Navratilową z Czechosłowacji, Gabrielę Sabatini z Argentyny czy Monikę Seles z byłej Jugosławii.


wykop.pl
Delicious

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz